close
loading

POMPA CIEPŁA - JAK TO DZIAŁA?

Pompy ciepła  to nowoczesne „urządzenia transportowe”, które potrafią doprowadzić pobraną energię słoneczną skumulowaną w naturze do wyższej temperatury i wykorzystać ją do ogrzewania i chłodzenia domów oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zdecydowaną większość tego ciepła otrzymujemy od natury niejako „w prezencie” – sami musimy zapewnić tylko niewielką część dodatkowej energii elektrycznej służącej do pracy urządzenia. Urządzenie czerpie do  80% ciepła bezpłatnie z otoczenia i tylko ok. 20% energii pochodzi z obcego źródła (prąd elektryczny), aby wytwarzać 100% mocy grzewczej. Działa to naprawdę efektywnie, niezależnie od pory roku i pogody – nawet podczas mroźnej zimy, przy temperaturach zewnętrznych sięgających -25°C, przy równoczesnym braku emisji zanieczyszczeń.


System ogrzewania z pompą ciepła składa się z instalacji tzw. dolnego źródła ciepła, którym jest grunt, powietrze atmosferyczne lub woda, samej pompy ciepła oraz instalacji grzewczej.

Czynnik roboczy, cyrkulujący w zamkniętym obiegu, odbiera ciepło ze środowiska naturalnego (dolne źródło ciepła). Właściwy odzysk ciepła odbywa się w parowniku pompy ciepła, gdzie wykorzystuje się  tę właściwość płynnego czynnika chłodniczego, że paruje on w niskich temperaturach.  Następnie za pomocą sprężarki pompy ciepła, zostaje on doprowadzony do temperatury odpowiedniej do celów ogrzewania, po czym w wymienniku ciepła (skraplaczu)  ciepło zostaje oddane do instalacji grzewczej. Czynnik chłodniczy po obniżeniu ciśnienia i temperatury  w zaworze rozprężnym, może znowu pobierać ciepło z otoczenia i cykl rozpoczyna się na nowo.

Efektywność pracy pompy ciepła określa się wskaźnikiem COP (Coefficient Of Performance). Powinien on być podawany wg normy EN 14511. Im wyższe COP, tym pompa ciepła jest bardziej wydajna i pracuje bardziej ekonomicznie. Np. jeżeli współczynnik COP pompy ciepła ma wartość 4,0 - oznacza to, że  urządzenie zużywając 1 kW  odda nam 4 kW mocy.


Wykorzystując pompy ciepła w systemach grzewczych, rezygnujemy z paliw kopalnych i otrzymujemy maksymalny komfort przy minimalnych kosztach eksploatacji. W ten sposób, dbamy nie tylko o budżet domowy, ale również aktywnie włączamy się do ochrony klimatu. Co ważne, stajemy się również  bardziej niezależni od malejących zasobów paliw kopalnych, czyli w dużym stopniu od sytuacji polityczno-ekonomicznej.


Systemy grzewcze z pompami ciepła zapewniają najniższe roczne koszty ogrzewania i maksymalnie wysoki komfort. Są bezobsługowe i bezpieczne w użytkowaniu. Emisja ciepła odbywa się zwykle poprzez niskotemperaturową instalację grzewczą, która gwarantuje przyjemny i zdrowy klimat. Zbędny staje się komin i kotłownia, przez co zyskujemy  cenną powierzchnię użytkową. Pompy ciepła są bezobsługowe i bardzo niezawodne.

 

 

Product Category Section Image

 

 


               SHOWROOM - SKLEP STACJONARNY:        al. marsz. J. Piłsudskiego 4, Warszawa Wesoła.

Tel519-125-619,   biuro@eraoze.pl