close
loading

REKUPERACJA - WYDAJNA WENTYLACYJNA Z ODZYSKIEM CIEPŁA

 

Wilgoć, pleśń i nieświeże powietrze, to niekiedy skutki braku wymiany powierza spowodowanego ulepszoną izolacją budynków. Zainstalowanie nowoczesnej instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła to doskonały sposób na poprawę klimatu w pomieszczeniach. Oprócz wyeliminowania niekorzystnych czynników, pozwala ona również zmniejszyć koszty ogrzewania, przy tylko nieco wyższym wydatku na energię elektryczną potrzebną do pracy systemu rekuperacji.

Centralny system rekuperacji działa przy wykorzystaniu jednej centrali wentylacyjnej o dużej wydajności, która za pomocą kanałów wentylacyjnych podłączona jest do poszczególnych pomieszczeń. Zużyte powietrze z pomieszczeń przechodzi przez zintegrowany wymiennik ciepła odbierający energię cieplną, a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odebrane w ten sposób ciepło, wymiennik przekazuje dalej do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego, które kierowane jest do odpowiednich pomieszczeń.

 

W istniejących budynkach bardzo trudna jest instalacja centralnego systemu rekuperacji. W takim przypadku doskonałym wyborem są urządzenia do rekuperacji decentralnej.

Decentralny system rekuperacji wykorzystuje mniejsze jednostki zainstalowane w pomieszczeniach bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku. Zużyte powietrze z pomieszczenia przechodzi przez wymiennik ciepła odbierający energię cieplną, a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odebrane w ten sposób ciepło przekazywane jest do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego kierowanego bezpośrednio do pomieszczenia.